Kirjanduse põhiliigid ja -žanrid

Kursuse kood KI3 (riikliku õppekava kursus)
Valdkond humanitaarained
Kursuse nimetus Kirjanduse põhiliigid ja -žanrid
Eelduskursused puuduvad
Lõimumine Ajalugu, muusikaajalugu, kunstiajalugu
Õppetöö korraldus
(eeldus 35 tundi)
Kontakttunnid, iseseisvad tööd (uuringud, analüüsid jmt), õppekäigud (muuseum, teater jmt)
Õpetamise aeg Kord kolme aasta jooksul (aineõpetajal on võimalus kursuste järjekorda muuta)
Kursuse eesmärgid
  1. Süüvida põhjalikumalt ilukirjanduse olemusse: uurida põhiliike ja žanre, anda ülevaade žanride kujunemisest ja mitmekesisusest ning neid iseloomustavatest tunnustest.
  2. Laiendada, süvendada ja kinnistada oma teoreetilisi teadmisi tekstikatkendite ning tervikteoste analüüsi ja tõlgendusega.
  3. Eepika osas keskenduda esmajoones romaani kujunemise ja alaliikide tutvustamisele, alates žanri sünnist ning lõpetades postmodernistliku romaaniga; suuremat tähelepanu pööratakse ka novelližanri arengule ja mitmekesisusele.
  4. Lüürika ja lüroeepika osas anda ülevaade olulisematest luulevormidest. mida kinnistatakse eeskätt eesti luuletajate tekstinäidetega.
  5. Draama osas tutvustada näitekirjanduse žanre.
Kursuse lühikirjeldus Eepika

• Eepos, romaan, novell, jutustus, miniatuur.
  • Romaani sünd ja muutused.
  • Romantiline romaan
  • Realistlik romaan
  • Romaani alaliigid. Kujunemisromaan
  • Ajalooline romaan
  • Psühholoogiline romaan
  • Maagilis-realistlik romaan
  • Armastusromaan
  • Modernistlik romaan
  • Postmodernistlik romaan
  • Novell
  • Miniatuur
  • Elulookirjandus, memuaarid

Lüürika ja lüroeepika

• Ballaad, epigramm, haiku, ood, piltluule, poeem, sonett, valm
  • Salmidega ja salmideta luule
  • Vabavärss
  • Sonett
  • Modernistlik luule
  • Laululine luule

Dramaatika

• Tragöödia, komöödia, draama, tragikomöödia.
  • Draama alaliigid: karakterdraama, psühholoogiline, draama, olmedraama, ideedraama, ajalooline draama.

Mõisted: ajalooline romaan, ballaad, draama, dramaatika, eepika, eepos, epigramm, haiku, jutustus, komöödia, kujunemisromaan, lüroeepika, lüürika, maagilis-realistlik romaan, miniatuur, modernism, novell, ood, piltluule, poeem, postmodernism, psühholoogiline romaan, realism, romaan, romantism, sonett, sümbolism, tragikomöödia, tragöödia, vabavärss, valm.

Kursuse õpitulemused Kursuse lõpul õpilane:

1. eristab õppematerjalidele toetudes kirjanduse põhiliike ja žanre, analüüsib teoseid liigi- ja žanritunnuste põhjal;
  2. analüüsib romaani alaliike ning toob näiteid autorite ja teoste kohta;
  3. toob esile käsitletud teoste teema, probleemistiku ja ideestiku, analüüsib tegelasi ja nende suhteid, loob seoseid nüüdisajaga ning tsiteerib ja refereerib oma väidete kinnitamiseks teksti;
  4. nimetab luuleteksti žanri, teema ja põhimotiivid, sõnastab selle mõtte ning analüüsib keele ja kujundikasutust;
  5. eristab näitekirjanduse põhižanre ja nende alaliike, arutleb näidendis käsitletud teemade ja probleemide üle ning analüüsib tegelaste suhteid;
  6. selgitab ja kasutab praktikas peamisi tekstianalüüsis vajalikke mõisteid ja kujundeid ning analüüsib ilukirjanduslikku keelt ja stiili;
  7. on tervikuna läbi lugenud ja analüüsinud ettenähtud proosa- või draamateosed ning luulekogud.
Hindamisviis Koondhinde moodustavad: kontrolltööd, lugemiskontrollid, analüüsitööd, suulised diskussioonid/ettekanded, kirjandid ning loovtööd. Aineõpetaja määrab oma ainekaardis kindlaks vastavate tööde arvu ning hinde kujunemise viisi.

Kooliastmehinne kujuneb viie riikliku ja ühe kooli valitud kohustusliku kursuse põhjal.

Õppematerjalid
Kirjandus (soovituslik kirjandus)
Uuele õppekavale vastavad õpikud ning töövihikud.

Neithal, R. (1999) Mis on mis kirjanduses. Kirjandusterminite leksikon gümnaasiumile. Koolibri.
Merilai, A., Saro, A., Annus, E. (2003) Poeetika. Gümnaasiumiõpik. Tartu Ülikooli Kirjastus.
Annus, E., Epner, L., Süvalepp, E. (2006) 20. sajandi I poole eesti kirjandus. Gümnaasiumi kirjandusõpik. Koolibri.
XX sajandi kirjanikke (2003) Avita

Kirjandusleksikonid ning terminoloogiasõnaraamatud.

Valikkirjandus, mille täpsustatud nimekirja koostab aineõpetaja lähtuvalt riikliku ainekava kirjanike ja kirjandusteoste loetelule.

Kirjandusportaalid ning internetiväljaanded:
Eesti kirjanike teosed veebis
Raamatumaailm
Eesti luuleportaal
Kultuurikirjutised

Vastutav õppetool humanitaarainete õppetool
Kursuse väljund Peamine väljund on kirjanduse rolli ja väärtuse mõistmine, mis aitab kaasa ühiskonna ja kultuuri sügavamale vastuvõtule ning inimelu mõistmisele.

Lisaväljundid: kirjandusolümpiaadid, esseekonkursid, kirjanduslikud projektid.

Viimati uuendatud: 20.01.2018