Astronoomia

Tallinna Reaalkooli ja Tallinna Kesklinna Põhikooli huviringid 2018/2019

Astronoomia (5.-12. klass)

Sihtühm: 5.-12. klass (Tallinna Kesklinna Põhikool ja Tallinna Reaalkool)

Toimumisaeg: reedeti 14.45

Toimumiskoht: Tallinna Reaalkool (Estonia pst 6), ruum 209

Ringi juhendab: õpetaja Mart Kuurme

Info ja registreerimine:

Ring on tasuta

Astronoomiaring on kooslus, kus aidatakse üksteist Universumi saladusi lahtimuukimisel. Tegevused toimuvad nii toas kui vabas õhus.

• Vaatlused pimeduses ja valgel ajal
    Valges saab uurida Päikest, tekitades teleskoobiga ekraanile Päikese kujutise ja otsida sealt päikeselaike. Tihti saab uurida ka kuupinda.
    Umbes tund aega pärast päikeseloojangut hakkavad nähtavale ilmuma esimesed tähed (päikese loojangu aega saab vaadata siit). Sügisel jälgime kõigepealt sügiskolmnurga, talvel talvekuusnurga väljailmumist.
    Pimeduse saabudes leiame üles teised kõige heledamad tähed ja tähtkujud, kuhu nad kuuluvad.
    Õpime otsima binokli ja teleskoobi abil ka süvataeva objekte, nt Andromeeda udukogu.
    Vaatleme, joonistame ja pildistame Kuud tema erinevates faasides.
    Õpime võrdlema ja arvude abil iseloomustama taevakehade heledust.
  • Tegevused toas
    Tutvume Stellarium vabavaraga, mis võimaldab jälgida tähistaevast reaalajas.
    Teeme selgeks ning joonestame lihtsate vahenditega Kuu, tähtede, planeetide ja teiste taevaobjektide trajektoore.
    Uurime taevakaarte ja atlasi, sh pööratavaid taevakaarte (nii kasutama kui ise kokku panema).
    Raamatutest õpime astronoomilisi mõisteid, teooriat ja ka ülesandeid lahendama.
    Õpime ka astronoomia uurimiseks vajalikku matemaatikat ning kasutatavaid mõisteid.
    Aastaaegade vaheldumisel selgitame pööripäevade olemust mudelite ja videote abiga.
    Valmistume soovi korral astronoomia alasteks võistlusteks (näiteks astronoomia lahtine võistlus), lahendame raskemaid ülesandeid.

Korraldab Tallinna Reaalkool

Viimati muudetud: 24.10.2018