Saskia Põldmaa võitis rahvusvahelisel teadusvõistlusel kolmanda preemia
Tallinna Reaalkooli õpilane Saskia Põldmaa võitis oma tööga „Müüonvoo sõltuvus kõrgusest“ (juhendajad Mart Kuurme Tallinna Reaalkool ja Veljo Sinivee, PhD TalTech) 10.-16. maini Columbuses, Ohios toimunud noorte teadusvõistlusel Regeneron ISEF 2025 (International Science and Engineering Fair) füüsika ja astronoomia kategoorias kolmanda preemia.
Selleaastasel ISEFil astusid finaalis võistlustulle 1657 noort kokku 1334 õpilastööga, mida hinnati 22 eri kategoorias. Osalejaid oli enam kui 60 riigist. Füüsika ja astronoomia kategoorias võtsid omavahel mõõtu 75 tööd. Saskia töö keskendus müüonvoo mõõtmisele atmosfääri lennuteel. „Selle jaoks ehitasin ma oma väikese detektori, saatsin selle heeliumõhupalliga 24 km kõrgusele stratosfääri lennule ning saadud andmete pealt jooksutasin erinevaid simulatsioone – näiteks osakeste füüsika jaoks mõeldud Monte Carlo simulatsiooni, aga samuti kirjutasin ma differentsiaalvõrrandi ja lahendasin selle. Seejärel võrdlesin simulatsiooni tulemusi kogutud andmetega, et leida erinevaid voo parameetreid,“ selgitas Saskia. „Töö eesmärgiks oli teada saada kust suunast tuleb kõige rohkem voogu, kuidas see voog sõltub kõrgusest ja mis kõige tähtsam – mis on müüonite spektrum maapinnal. See oleks otseselt kasulik ka müüontomograafias, mis on röntgenkiirte asemel müüonite kasutamine objektide läbivalgustamiseks näiteks sildade, ehitiste ja muu sellise puhul.“
Tagasi vaadates kirjeldab Saskia võistlusel osalemist väga laheda kogemusena. „Alguses olin ma teadusfestivali suurusest hämmastunud – nii palju projekte, uskumatult kõrge tasemega ja ägedad tööd. Aga lõpuks oli väga tore, sest sain teiste füüsikavaldkonna võistlejatega tuttavaks, kohtunikega oli väga tore rääkida ja võrgustada ning kuidagi sattus ka nii, et mõlemal pool minu kõrval stendidel võistelnud noored osutusid meie kategoorias esikoha võitjateks,“ selgitas Saskia.
Tulevikus plaanib Saskia siduda oma karjääri teadusega ning sooviks töötada mõne ülikooli juures teadlasena. Esmalt ootavad teda aga ees õpingud Ameerikas MIT’s (Massachusetts Institute of Technology), kus ta soovib edasi tegeleda sama valdkonnaga, aga pigem keskenduda enim just füüsika teoreetilisele poolele.
Saskia Põldmaa pääses Eestit esindama tänu edukale esinemisele mullusel õpilaste teadustööde riiklikul konkursil, kus ta muuhulgas pälvis gümnaasiumiastmes III riikliku preemia, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ühispreemia võimalusega Eestit esindada Regeneron International Science and Engineering Fair’il ja Tartu Ülikooli teaduskooli eripreemia.
Võistlust kohapealt jälginud Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik tõdes, et see on hindamatu väärtusega, et me saame oma andmekaid õpilasi saata sellistele innustavatele võistlustele ja anda neile võimalust võistelda rahvusvahelisel tasemel. „Nagu seekordne võistlus ka näitas, siis suudavad meie oma kodumaiste konkursside parimad noored väga edukalt pakkuda konkurentsi maailma parimatele. Saskiale soovin ma palju edu tema õpinguteks MIT-s, kus tõesti on suurepärased tingimused tema valitud erialal edasi arenemiseks ning loodan, et ta saab sealt väärt kogemusi ja ohtralt tutvusi. Eelkõige loodame, et 10-15 aasta pärast näeme teda tagasi Eestis oma valitud valdkonnas teed rajamas.“
Lisaks käisid ISEFil Eestit esindamas mulluse õpilasleiutajate riikliku konkursi gümnaasiumiastme võitjad – Ralf Saarmets ja Lennart Luud (Tallinna Reaalkool 10. klass) ning Robin Õunamägi (Kiili Gümnaasium 12. klass) oma tööga „Kompeaistingul põhineva tagasisidega seade vaegnägijate kunsti kogemuse parandamiseks“ (juhendaja Liia Tammes, Robokaru robootikakool). Poiste töö võistles kategoorias „tehnoloogia rikastab kunste“ (Technology Enhances The Arts).
Eesti Teadusagentuur saadab ISEF-ile riiklikel konkurssidel silmapaistvaid tulemusi saavutanud õpilasi juba 2007. aastast.
Regeneron ISEF on iga-aastaselt toimuv maailma suurim gümnaasiumiõpilastele mõeldud (eelkõige STEM valdkonna) teadusprojektide võistlus, mida peetakse Ameerika Ühendriikides. Tänavu toimus võistlus Ohio osariigi pealinnas Columbuses. Konkurssi korraldatakse rahvusvahelisena alates aastast 1958. Sel aastal tähistas konkurss oma 75. toimumisaastat. Konkursile pääsevad ainult riiklike konkursside võitjad või osalejad. Konkursil osaleb noori kõikidest 50 USA osariigist ning tavapäraselt ligi 75 välisriigist (kokku ligi 1800 osalejat enam kui 1200 projektiga). Oma olemuselt on ISEFi näol tegemist USA finaalvõistlusega, kus võrdsetel alustel konkureerivad ka sajad noored välisriikidest. Konkursile esitatud töid hindab vabatahtlikest koosnev 1000-liikmeline žürii. Preemiaid antakse välja kokku üle 4,5 miljoni USD väärtuses – sh rahalised preemiad, stipendiumid, õppereisid ja osalused seminaridel.
Kõigi tänavuste töödega saab tutvuda võistluse ametlikul lehel: https://isef.net/categories
Auhinnatseremooniat saab järele vaadata siit: https://www.youtube.com/watch?v=gBzD_UBnQnw
Vaata lähemalt videost ka Saskia emotsioone peale võitu: https://youtube.com/shorts/CPDYNjh6MkU?feature=share