Tallinna Reaalkooli esindus Rahvusvahelisel Noorte Teadusfoorumil

Tallinna Reaalkooli delegatsioon osales 6.‒10. jaanuaril Singapuris toimunud Rahvusvahelisel Noorte Teadusfoorumil (ISYF ‒ International Science Youth Forum). Seitsmeteistkümnendat korda toimuvale teadusfoorumile olid oma delegatsioonid saatnud 45 kooli. Tallinna Reaalkooli ja Eestit esindasid kaks 11. klassi õpilast, Amanda Vaarmann ja Edvard Krõman, ning õppealajuhataja Daniel Kaasik.

Teadusfoorumi läbivaks teemaks oli ,,Innovation Unified: Towards a better future”. Eesmärgiks oli tuua kokku teadushuvilised õpilased maailma parimatest koolidest, et nad saaksid luua uusi tutvusi ja jagada oma teadmisi, ning inspireerida neid õpilasi jätkama oma teekonda teaduse valdkonnas. Samuti oli eesmärgiks hoida Singapuri profiili haridus- ja teaduskeskusena.

Õpilastevahelise koostöö arendamiseks jaotati õpilased gruppidesse. Üksteisega tutvumiseks ja meeskonnavaimu tekitamiseks korraldati tutvumismänge ning gruppidevaheline võistlus, mille raames õpilased lahendasid esimesel ja teisel foorumi päeval üsnagi krõbedaid füüsika-, keemia- ja bioloogiateemalisi ülesandeid. Koos käidi veel Singapuri teaduskeskuses ja Singapuri vaatamisväärsustega tutvumas.

Isaac Newton kirjutas 1675. aastal ühes kirjas: ,,If I have seen further, it is by standing on the shoulders of giants.” Selle idee, et teaduslike avastuste tegemiseks tuleb toetuda eelkäijate teadmistele, on üle võtnud ISYF. Selleks kutsuti õpilastele loengut pidama Nobeli preemia laureaate ja teadlasi. Nad rääkisid oma uurimistöödest ja ka endast kui tavalisest inimesest ning kuidas nemad teaduseni jõudsid. Meie delegatsioonil oli võimalus kuulata neutriinode massi avastajat professor Takaaki Kajitat, professor Eric Chani ja Nobeli keemiaauhinna pälvinud professor Hartmut Michelit. Peale professor Hartmut Micheli loengut toimus õpilaste teadustööde esitlemine postrite näitusel, kus õpilased said oma töid tutvustada teistele õpilastele, õpetajatele ja ka rääkima kutsutud teadlastele. Meie delegatsioonist osales Amanda Vaarmann oma tööga ,,Basofiilsete proteiinkinaaside bisubstraatsete inhibiitorite arendamine” ja Edvard Krõman oma tööga ,,Kolme erineva kaadmiumi allikaga ja nende kombinatsioonidega valmistatud kaadmiumsulfiidi nanokilede omaduste uurimine”.

Foorumil oli ka oluline tutvuda teiste õpilaste kodumaade kultuuridega. Selleks korraldati kahel õhtul cultural hour, mille raames oli õpilastel esitleda oma kodumaad. Esitluseks võis olla traditsiooniline laul või tants või ka kokkuvõttev esitlus. Lisaks korraldati ka cultural exhibition ehk kultuurimess, kus tuli püsti panna oma stend ja selle juures huvilistele oma kodumaad tutvustada. Huvitaval kombel osutusid eesti maiustused ja näkileivad väga populaarseks.

Teadusfoorumi kohta saab rohkem lugeda ja näha siit: https://isyf.hci.edu.sg/.

Autor: Daniel Kaasik