Muusika XX sajandil ja Eesti muusika

Kursuse kood MU3 (riikliku õppekava kursus)
Valdkond kunstiained
Kursuse nimetus III kursus. Muusika XX sajandil ja Eesti muusika
Eelduskursused
Lõimumine ajalugu: erinevatele ajalooperioodidele omane maailmavaade, selle kujunemine seoses ühiskonna arengu, religiooni ja teadussaavutustega; eetilised ja esteetilised tõekspidamised, mille kaudu on võimalik mõista vastaval perioodil loodud muusikat; kunst: erinevate ajastute eetilised ja esteetilised tõekspidamised. Kunstiajastutele ja stiilidele omaste tunnuste ilmnemine erinevates kujutava kunsti valdkondades ja muusikas; kirjandus: erinevate ajastute eetilised ja esteetilised tõekspidamised. Kirjandusteosed, mis on leidnud kasutamist muusikateoste süzeede ja tekstidena; keeled: erinevates keeltes laulutekstid; helilooja vokaalloomingu kuulamine originaalkeeles.
Õppetöö korraldus
(eeldus 35 tundi)
Kokku 35 tundi. Kontakttunnid, õppekäigud – kontsertide ja muusikalavastuste külastused
Õpetamise aeg 11. klass
Kursuse eesmärgid Õpilane:

• väärtustab muusikat kui olulist osa inimkonna kultuurist; teadvustab ennast rahvuskultuuri kandjana;
  • osaleb muusikaelus ning kujundab valmisoleku elukestvaks muusikaharrastuseks;
  • mõistab ja väärtustab kooriliikumise ning laulupidude sotsiaal-poliitilist olemust ja muusikahariduslikku tähendust;
  • rakendab ning arendab musitseerimise kaudu oma teadmisi, muusikalisi võimeid ja oskusi;
  • valdab põhiteadmisi ajastute ja maade muusikast ning kultuuride arengust;
  • rakendab loovust muusikalises eneseväljenduses;
  • oskab muusikat kriitiliselt kuulata, analüüsida ja tõlgendada ning selle üle arutleda;
  • teadvustab ja järgib intellektuaalse omandiga kaasnevaid õigusi ja kohustusi; kasutab nüüdisaegseid infotehnoloogiavahendeid.
Kursuse lühikirjeldus XX sajandi muusika. Ülevaade muusikastiilidest ja -suundadest. Jazz, sümfooniline jazz, popp- ja rockmuusika.

Eesti muusika. Pärimusmuusika. Regilaul, uuem rahvalaul, rahvapillid, rahvatantsud. Eesti professionaalse muusikakultuuri kujunemine. Laulupidude traditsiooni kujunemine. Esimesed eesti professionaalsed muusikud, esimesed sümfoonilised ja vokaal-sümfoonilised suurteosed eesti muusikas. Rahvusliku helikeele kujunemine koorimuusikas, instrumentaalmuusikas ning lavamuusikas. Eesti muusika pärast Teist maailmasõda. 20. sajandi muusikasuundade peegeldused eesti muusikas.

Kursuse õpitulemused Õpilane:

• valdab põhiteadmisi XX sajandi ja Eesti muusikast;
  • oskab Eesti ja XX sajandi II poole muusikat kuulata, analüüsida ning selle üle arutleda, toetudes teadmistele ning muusika oskussõnavarale;
  • teab kuulatud muusikanäidete põhjal erinevate stiilide põhilisi tunnusjooni, olulisemaid zanre ja vorme ning oskab neid omavahel võrrelda;
  • väärtustab ühislaulmist kui rahvuslikku kultuuritraditsiooni.
Hindamisviis Kursuse koondhinde moodustavad arvestuslikud kontrolltööd.

Kooliastmehinne kujuneb kolme kursusehinde baasil.

Rakendatakse kujundavat hindamist: tagasiside peale kontrolltöö sooritamist, aruteleu koos klassiga.

Õppematerjalid
Kirjandus (soovituslik kirjandus)
Igor Garšnek „Õhtumaade muusikalugu II”

Eesti muusikalugu