Majandus IV

Kursuse kood MAJ4 (valikkursus)
Valdkond sotsiaalained
Kursuse nimetus Majandus IV
Eelduskursused Majandus III
Lõimumine matemaatika: tabeli, diagrammi lugemine ja koostamine, valuutakursside arvutamine; eesti keel: ajalehe info analüüs; võõrkeel: sõnavara täienemine erinevate infoallikatega töötamisel; ühiskonnaõpetus – välismajanduspoliitika, import, eksport, tollimaksud, kvoodid, WTO, IMF; geograafia – suhteline- ja absoluutne eelis, riikide spetsialiseerumine, rahvusvahelised ettevõtted, globaliseerumine, ajalugu – Eesti väliskaubandus
Õppetöö korraldus
(eeldus 35 tundi)
kontakttunnid, rühmatööd, iseseisvad tööd (e-õppe keskkonnas jne)
Õpetamise aeg 12. klass
Kursuse eesmärgid Teema käsitlemisel analüüsitakse valitsuse rolli majandusringluses ja arutletakse valitsuse majanduspoliitika üle. Analüüsitakse erinevaid maksusüsteeme ja hinnatakse nende eeliseid ja puudusi. Maailma majanduse tsüklilisusest arusaamise kujunemine. Analüüsitakse töötuse probleemi Eesti näidetel.

Kujuneb oskus erinevate majandusnäitajate aluse analüüsida ja hinnata erinevate riikide ning regioonide majandusliku arengu iseärasusi. Läbi praktiliste ülesannete tunneb raha vahetusväärtuse mõju riigi ekspordile ja impordile ning spetsialiseerumise ja globaliseerumise mõisteid, toob nende kohta näiteid maailmamajandusest. Maailmamajanduse mõistmiseks on vajalikud kujundada teadmised kaubanduspiirangutest ja oskus analüüsida kaubanduspiirangute mõju üksitarbijale, ettevõtetele nii koduriigis kui ka teistes riikides.

Õpilased saavad osaleda töövarjupäeva programmis.

Kursuse lühikirjeldus Valitsuse roll majanduses. Majandusringlus. Riigieelarve
moodustamine, tulud ja kulud. Eesti riigi eelarve. Erinevad maksusüsteemid, nende eelised ja puudused. Otsesed ja kaudsed maksud Eestis. Eesti maksupoliitika.Raha ja rahapoliitika. Kaheastmeline pangandussüsteem. Rahapoliitika Euroopa Liidus. Eesti Pank ja tema tegevus. Rahamassi suurenemine läbi pangandussüsteemi. Raha väärtuse muutumine.

Riikide võrdlemine ja rühmitamine erinevate majandusnäitajate alusel.

Alusel (SKP, töötus, inflatsioon). Majanduse tsüklilisus. Fiskaal- ja monetaarpoliitika. Majanduspoliitika.

Rahvusvaheline majandus. Suhteline ja absoluutne eelis,
spetsialiseerumine. Eksport, import. Globaliseerumine. Õiglane kaubandus. Valuuta, valuutaturg, valuutakurss, ostujõu pariteet. Rahvusvahelised majandusorganisatsioonid. Euroopa Liit ja vabakaubandus. Kaubanduspiiranguid: tollimaks, kvoodid, tollivälised kaubandustõkked, dumping. Eesti sise- ja välismajandus, arengusuunad.

Nüüdisaegsed suunad maailma majanduses.

Regioonide majandusliku arengu iseärasused ja erinevused. Tööpuuduse kasv, tulude ebavõrdne jaotus ja elanikkonna kihistumine, ressursside ammendumine.

Kursuse õpitulemused
  • toob näiteid valitsuse poolt pakutavate hüvede kohta;
  • tunneb valitsuse reguleerivat ja suunavat rolli majandusringluses ja hüvede ümberjagamisel;
  • analüüsib valitsuse majanduspoliitikat majandusliku stabiilsuse, riigikaitse ja sotsiaalse turvalisuse tagamisel;
  • arutleb riigieelarve moodustamise, maksupoliitika ja tulude ümberjaotamise üle;
  • oskab nimetada ja arvutada makse;
  • mõistab kaheastmelist pangandussüsteemi;
  • arutleb raha väärtuse muutumise üle ja sellest tulenevaid tagajärgi;
  • selgitab fiskaal- ja monetaarpoliitika olemust;
  • analüüsib majanduse tsüklilisust läbi ajaloo;
  • võrdleb riike erinevate majandusnäitajate alusel;
  • analüüsib kaubanduse rolli nii riigi kui ka rahvusvahelises majanduses;
  • selgitab suhtelist ja absoluutset eelist;
  • tunneb raha vahetusväärtuse mõju riigi ekspordile ja impordile;
  • selgitab maksebilansiolemust;
  • tunneb maailma regioonide majandusliku arengu iseärasusi ja erinevusi;
  • mõistab tehnoloogilise arengu abil saavutatud majanduskasvu ja elatustaseme tõusuga kaasnevaid võimalikke negatiivseid muutusi ühiskonnas: linna ja maa vastandumist, tööpuuduse kasvu, tulude ebavõrdset jaotust ja elanikkonna kihistumist, ressursside ammendumist;
  • teab spetsialiseerumise ja globaliseerumise mõisteid, toob nende kohta näiteid maailmamajandusest;
  • teab mitmesuguseid kaubanduspiiranguid: tollimaks, kvoodid, tollivälised kaubandustõkked, dumping ja analüüsib kaubanduspiirangute mõju üksiktarbijale ja ettevõtetele nii koduriigis kui ka teistes riikides.
Hindamisviis Koondhinde moodustavad: kontrolltööd, iseseisvad tööd, rühmatööd (kokku maksimaalselt 100 punkti, mis teisendatakse vastavalt riiklikule hindamisskaalale hinneteks; 90-100 p hinne 5, 75-89 p hinne 4, 50-74 p hinne 3, 20-49 p hinne 2; 0-19 p hinne 1)

Kooliastmehinne kujuneb lõputesti ja kursuse hinnete alusel.

Õppematerjalid Majandusõpik. Junior Achievementi Arengufond, 2011
Ülesandekogu. III. Junior Achievementi Arengufond, 2014
Ettevõtlusõpik „Ettevõtlikkusest ettevõtluseni”, SA Teadlik Valik, 2012
Arrak, A. Eesti majandus. Lõimumine Euroopa ja globaalses kontekstis. Õpik keskkoolile. Avatar, 2008