Majandus II

Kursuse kood MAJ2 (valikkursus)
Valdkond sotsiaalained
Kursuse nimetus Majandus II
Eelduskursused Majandus I
Lõimumine inimeseõpetus: enda ja kui ettevõtja isikuomaduste analüüs; eesti keel: ajalehe info analüüs CV koostamine, motivatsioonikiri; võõrkeel: sõnavara täienemine erinevate infoallikatega töötamisel, ajalugu: palgatöötajad, ühiskonnaõpetus – tööturg, tööhõivepoliitika, tarbija, töötasu ja sellega seotud maksud ja maksed, ettevõtlusvormid; geograafia –ettevõtted, tööealine rahvastik; matemaatika: protsentarvutused; psühholoogia: enda kui ettevõtja isikuomaduste analüüs
Õppetöö korraldus
(eeldus 35 tundi)
kontakttunnid, rühmatööd, iseseisvad tööd (e-õppe keskkonnas jne)
Õpetamise aeg 11. klass
Kursuse eesmärgid Kasutades majandusringluse mudelit, selgitatakse, kuidas üksikisikud, kodumajapidamised ja ettevõtted osalevad raha, toodete ja ressursside ringluses. Õpilastel on soovitav hinnata oma oskusi ja võimeid isiksuse omaduste küsimustikke ja kutsesobivuse teste kasutades. Läbi praktiliste tegevuste õpitakse koostama isiklikku ja pere eelarvet kasutades praktilisi tegevusi. lahendatakse töötasude ja maksudega seotud ülesandeid. Õpitakse kirjutama elulookirjeldust ja töökohataotlust, kasutades CV Online’i materjale. Töötaja, juhi ja alluva rollide mõistmiseks kasutatakse rollimänge ja õpilased saavad osaleda töövarjupäeva programmis. Tutvutakse tööseadusandluse ja tarbijakaitsega.

Õpilased tutvuvad ettevõtete põhitüüpidega ja analüüsivad ettevõtluse rolli turumajanduses ning ettevõtlust kui karjäärivalikut- võimalikku elamisviisi; õpivad väärtustama pideva õppimise ja oskuste täiendamise tähtsust iga elukutse puhul ja oma karjääri planeerimisel, arendama suhtlemis- ja juhtimisoskusi, tegema koostööd ja väärtustama ärieetika põhimõtteid.

Õpilased saavad algtõed investeerimisest.

Kursuse lühikirjeldus Kodumajapidamised. Isiklik ja pere eelarve, eelarve piirangud. Oskused ja võimed. Tarbija, säästlik tarbimine, tarbijakaitse. Tööjõud ja tööhõive. Tööturg. Palgad. Maksud ja maksed. Töötaja, juhi ja alluva rollid. Töölevõtu vestlus, CV koostamine. Töösuhteid reguleerivad õigusaktid.
Ettevõtlus. Ettevõtlikkus, ettevõtjate roll majanduses. Ettevõtja, ettevõte. Ettevõtja kohustused, riskid, kasum. Ettevõtjate strateegiad. Ettevõtte organisatsioonilised vormid. FIE, osaühing, aktsiaselts. Ettevõtja karjäär. Äriseadustik.
Algkapital, investeerimine. Väärtpaberid. Väärtpaberid: võlakirjade ja aktsiate olemus ning erinevus. Väärtpaberiturg ja selle mõju majandusele.
Kursuse õpitulemused
  • Tunneb kodumajapidamiste ressursside ja isiklike oskuste tähtsust toimetuleku eeldusena;
  • oskab koostada isiklikku eelarvet;
  • tunneb tarbijate õigusi ja kohustusi, mõistab säästliku tarbimise ja tarbijakaitse olemust;
  • analüüsib reklaami mõju tarbijale;
  • oskab võrrelda erinevate pankade noortele suunatuid pangateenuseid;
  • analüüsib kommertspankade rolli maksete teostajana ja vahendajana raharingluses;
  • oskab lahendada hoiuste ja laenamise ülesandeid;
  • tunneb kindlustuse olemust ja kindlustuse pakutavaid teenuseid;
  • teab inflatsiooni ja deflatsiooni põhjusi ning arutleb nende tagajärgede üle;
  • tunneb tähtsamate väärtpaberite (võlakirjade ja aktsiate) olemust ning erinevust;
  • selgitab väärtpaberituru tegevust ja tähtsust riigi majanduses;
  • oskab nimetada ettevõtte loomiseks ja tegutsemiseks vajaminevaid ressursse;
  • teab ettevõtja kohustusi, riske ja tasusid;
  • analüüsib ettevõtte põhilisi kohustusi oma töötajate, klientide, aktsionäride ja kohaliku ühiskonna ees;
  • mõistab ettevõtlust kui elatise teenimise võimalust;
  • oskab koostada lihtsamat äriplaani oma äriidee teostamiseks;
  • analüüsib tööjõu iseärasusi sõltuvalt tegevusalast ja ametikohast;
  • oskab planeerida meeskonnatööd;
  • oskab vormistada nõuetekohaselt elulookirjeldust ja töökohataotlust;
  • saab aru ettevõtluse rollist majanduses;
  • teab Eesti äriseadustikuga kehtestatud ettevõtlusvormide erinevusi.
Hindamisviis Koondhinde moodustavad: kontrolltööd, iseseisvad tööd, rühmatööd (kokku maksimaalselt 100 punkti, mis teisendatakse vastavalt riiklikule hindamisskaalale hinneteks; 90-100 p hinne 5, 75-89 p hinne 4, 50-74 p hinne 3, 20-49 p hinne 2; 0-19 p hinne 1)
Kooliastmehinne kujuneb lõputesti ja kursuse hinnete alusel.
Õppematerjalid

Majandusõpik. Junior Achievement Eesti SA, 2011
Ülesandekogu. I, Ülesandekogu II. Junior Achievement Eesti SA, 2014, 2015
Kerem, M., Raju, O., Randveer, M. Mikroökonoomika. Õpik. Tea, Tallinn, 2003