Majandus I

Kursuse kood MAJ1 (valikkursus)
Valdkond sotsiaalained
Kursuse nimetus Majandus I
Eelduskursused puuduvad
Lõimumine geograafia: tootmistegurid, ühiskonnavormid;
ajalugu: naturaalmajandus, plaanimajandus, turumajandus, merkantilism, füsiokraadid;
ühiskonnaõpetus: A.Smith, majandussüsteemid, tootmistegurid, inflatsioon;
matemaatika: tabeli, diagrammi lugemine ja koostamine, koordinaatteljestik, funktsiooni graafiku joonestamine, võrrandisüsteemi lahendamine; tulu ja kulu arvutamine;
eesti keel: ajalehe info analüüs;
võõrkeel: sõnavara täienemine erinevate infoallikatega töötamisel.
Õppetöö korraldus
(eeldus 35 tundi)
kontakttunnid, rühmatööd, iseseisvad tööd (e-õppe keskkonnas jne)
Õpetamise aeg 10. klass
Kursuse eesmärgid Turumajanduse õppimisel omandavad õpilased majanduse põhimõisteid ja tutvuvad tänapäeva turumajanduse põhimõtetega; õpivad hindama ressursside tähtsust; võrdlevad erinevaid majandussüsteeme; omandavad teadmisi turu funktsioonidest, kuidas turg ja hind määravad tootmist ja tarbimist.
Kursuse lühikirjeldus Majanduse olemus. Nappus ja kompromiss, alternatiivkulu. Majanduse põhivalikud: Mida? Kuidas? Kellele? Tootmistegurid: loodusressursid, inimressursid ja kapital. Mikro- ja makroökonoomika. Turumajanduse alused: eraomand, hinnasüsteem, turukonkurents, ettevõtlikkus. Motiiv. Kasum. Majandussüsteemid: käsu-, tava-, turu- ja segamajandus.
Nõudmine, pakkumine, hind. Nõudlus, pakkumine, tasakaaluhind, nõudluselastsus, hinnamõju. Pakkumise ja nõudluse tabelid ja graafikud. Nõudlust ja pakkumist mõjutavad tegurid. Defitsiit ja ülepakkumine.
Kursuse õpitulemused

• mõistab, kuidas nappus sunnib inimesi valima ressursside vahel ja kaaluma alternatiivkulusid;
• oskab hinnata tootmistegureid ja teguritulusid ning selgitada, kuidas turg ja hind määravad tootmist ja tarbimist;
• analüüsib, kuidas erinevad majandussüsteemid lahendavad põhilisi majandusprobleeme;
• iseloomustab nõudmise ja pakkumise koosmõju tasakaaluhinna kujundamisel; saab aru pakkumise ja nõudluse joonistest; hindab nõudluselastsuse mõju nõutavale kogusele;
• selgitab defitsiidi ja ülepakkumise majanduslikke ja sotsiaalseid tagajärgi.

Hindamisviis Koondhinde moodustavad: kontrolltööd, iseseisvad tööd, rühmatööd (kokku maksimaalselt 100 punkti, mis teisendatakse vastavalt riiklikule hindamisskaalale hinneteks; 90-100 p hinne 5, 75-89 p hinne 4, 50-74 p hinne 3, 20-49 p hinne 2; 0-19 p hinne 1)
Kooliastmehinne kujuneb lõputesti ja kursuse hinnete alusel.
Õppematerjalid

Majandusõpik. Junior Achievementi Arengufond, 2011
Ülesandekogu. I,. Junior Achievementi Arengufond, 2013, 2014, 2015
Kerem, M., Raju, O., Randveer, M. Mikroökonoomika. Õpik. Tea, Tallinn, 2003
Randveer, M. (koostaja). Mikroökonoomika ülesannete ja harjutuste kogu. Külim, Tallinn, 2004
Ettevõtlusõpik „Ettevõtlikkusest ettevõtluseni”, SA Teadlik Valik, 2012
Ajakirjanduses ilmuvad majandusteemalised artiklid.

Vastutav õppetool loodus
Kursuse väljund ettevalmistus uurimistööks ja õpilasfirmategevuseks, osalemine olümpiaadil ja ainevõistlustel

Viimati muudetud: 23.01.2018