Gümnasistid õppepäeval Tartus

koolielu

Eesti Vabadussõja lõpu ja Tartu rahu 100. aastapäevale pühendatud sündmuste raames viibis kogu Tallinna Reaalkooli gümnaasiumiaste 3. veebruaril 2020 õppepäeval Tartus.

Õppepäeva raames käisid õpilased Raadi kalmistul Paju lahingus surmavalt haavata saanud Julius Kuperjanovi haual, külastasid Tartu Linnamuuseumi ja Jaan Poska Gümnaasiumi, kus teemakäsitluse rõhuasetus oli Vabadussõja lõpukuudel ja Tartu rahulepingu sõlmimisel. Enam kui pooled Tallinna Reaalkooli lõpetanutest jätkavad õpinguid Tartu Ülikoolis. Seetõttu tutvuti nii ülikooli peahoone, kunstimuuseumi, toomkiriku kui ülikooli kartseriga.

Pärastlõunal veetsid enam kui 300 realisti Tartu Ülikooli aulas, kus nauditi n-ö Liivimaa kubermangus paikneva partnerkooli, Hugo Treffneri Gümnaasiumi sünnipäevaks valminud etendust „Tartu Vaim“ ning kuulati kahe Tartu Ülikooli dotsendi ettekannet. Ajaloodoktor Ago Pajur täitis saali sõnaosava ja karismaatilise käsitlusega Vabadussõjast ning Tartu rahulepingu kujunemisloost. Õiguse ajaloo ja Rooma õiguse dotsent Hesi Siimets-Gross andis struktuurse ülevaate Asutava Kogu tegevusest Eesti Vabariigi I põhiseaduse väljatöötamisel. Mõlemad ettekanded vaatlesid, kuidas ühelt poolt üksiksikud ning teisalt, kuidas üks väikerahvas võib mõjutada Euroopa loo kujunemist.

Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar: „1881. aastal rajatud Tallinna Reaalkooli ning 1918. aastal iseseisvunud Eesti Vabariigi lood on tihedalt põimunud. Meie kogukonnakooli jaoks on erakordselt oluline, et meie noored teadvustaksid saja aasta taguseid sündmusi ning mõistaksid nende sündmuste märgilisust meie riigi tekkeloos. Ühiskond meie ümber on muutuv, kuid paljud saja aasta tagused väärtused kannavad tänaseni. Selle kõige mõistmiseks olemegi võtnud ette õppereisid Narva, Tartusse, tähistanud 1927. aastal avatud Reaali Poisi 90 sünnipäeva, meenutanud Eesti Vabariigi Ajutise Valitsuse esimest töökoosolekut Tallinna Reaalkoolis 25.02.1918, viinud läbi ajarännaku aastasse 1918, pidanud kõnevõistlusi.“

Madis Somelar (Tallinna Reaalkooli ajalooõpetaja, õppealajuhataja)