Andres Tarand sündis 11. jaanuaril 1940 Tallinnas. Ta on Eesti poliitik ning loodusteadlane. Tarand täitis Eesti peaministri kohustusi aastatel 1994–1995 ning oli ühtlasi ka 1990. aastal loodud Eesti Kongressi liige.

Andres Tarand lõpetas Reaalkooli (tollase Tallinna 2. Keskkooli) aastal 1958. aastal 73. lennus ning suundus loodusteaduseid edasi õppima Tartu Ülikooli. Pärast ülikooli lõpetamist töötas ta Eesti Teaduste Akadeemia Tallinna Botaanikaaias inseneri ja teadurina, hiljem ka TBA direktorina. Tarand oli ka Nõukogude Antarktika-ekspeditsiooni nooremteadur ning viibis mitmetel uurimisreisidel.

Tarand lõi aktiivselt kaasa Eestimaa Rahvarinde ja Eesti Rohelise Liikumise töös ning oli 1992-1993 Eesti Vabariigi keskkonnaminister ja 1994–1995 peaminister. Tarand oli ka üks Rahvaerakond Mõõdukad asutajaks, mis hiljem nimetati ümber Sotsiaaldemokraatlikuks Erakonnaks. 2004. aastal valiti Tarand Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjas Euroopa parlamenti.

Andres Tarand on saanud mitmeid autasusid – teda premeeriti Eesti Eluteaduse Hoidja autasuga 1986. aastal,  Riigivapi II klassi teenetemärgiga 2001. aastal ning Valgetähe I klassi teenetemärgiga 2006. aastal.

Alates 2015. aastast on Tarand ka Genfi üleilmse vee ja rahu komisjoni liige. Koos abikaasa Mariga on Tarandid asutanud omanimelise stipendiumifondi, et toetada Tartu Ülikooli magistrante, kes teevad oma teadustööd erinevate teadusharude piirialadel.